Autorka článku s pivem z pivovaru Dagon brewery
Státy světa7. 5. 2024

Země tisíců pagod, mnichů a vychlazených piv

…to je Myanmar nebo alespoň minimálně do roku 2021 byl Myanmar, než v zemi započala občanská válka.

Přemýšlela jsem o jakou zemi se neochudit při cestě do Indonésie. Přátelé, kteří jsou velkými fanoušky piva, mi poradili, ať na cestě po jihovýchodní Asii nevynechám Myanmar, protože tam zažili to nejlepší asijské pivo za skvělou cenu (před boomem craftových pivovarů v Asii).

Nepřeháněli, piva byla na každém kroku za dobrý peníz (cena se pohybovala v rozmezí 700 – 1700 MMK, což je do 35 CZK), nejčastěji prodávané v lahvích či plechovkách, ale došlo i na několik výjimek a dostalo se nám i piv čepovaných.

Piva stylu světlých/tmavých ležáků, speciálních silných ležáků, Stoutů a nealkoholických piv, větších pivovarů, žádné malé pivovary v zemi neexistovaly. To nikoho nepřekvapilo, země se otevřela investorům a turistům v roce 2007. My jsme přijeli v roce 2015, po prvních volbách po 25 letech, které vyhrála držitelka Nobelovy ceny míru Aun Schan Su Ťij. Dost o politice, zpět k pivu.

Pivovary a jejich piva na které jsme během měsíční cesty narazila:

Mandalay Brewery, pivovar je pojmenován po městě kde se nachází. Zároveň je nejstarším pivovarem země (s krátkými přestávkami), ač měnil majitele i název.
Pivovar byl vybudován v bývalé továrně na děla, která byla Brity v roce 1886 přeměněna na pivovar (Edward Dyer ze společnosti Mohan Meakin byl prvním sládkem pivovaru). Během druhé světové války, kdy zemi okupovalo Japonsko se z pivovaru stala továrna na miso a sójovou omáčku, když začaly chybět suroviny na výrobu piva. Vyrábí asi pět různých piv, třeba pivo vařené se Spirulinou. Mně osobně nejvíce chutnal Mandalay Lager (ABV 5 %). Možná hodnotím s nostalgií, takže netuším, zda by svojí plnou chutí, vyváženou hořkostí obstál u mě i dnes.

Mandalay Lager Beer

Myanmar Brewery, jedná se o nejdominantnější pivovar na trhu, pivovar vznik až v roce 1995.
*V roce 2015 došlo k propojení pivovaru s japonskou společností Kirin Brewery, která v roce 2022 svůj podíl prodala a z trhu odešla, z důvodu války a vazby myanmarské armády na podniky v zemi.
Slad vyrábí z australského a evropského ječmene. Chmel dováží z Německa, USA a České republiky a do některých výrobků přidává i lokální surovinu, rýži.
Ochutnala jsem:
Myanmar Lager (ABV 5 %) ležák do kterého se přidává rýže, proto má mnohem sladší a lehčí chuť.
Black Shield (ABV 8,1 %) stout se silnou, hořkou, praženou chutí.
Další piva, která vaří: Myanmar Premium, Myanmar Stout, Andaman Gold a Andaman Gold Special.

Lahvové pivo Myanmar

Dagon Brewery, který byl založen v roce 1998 (společností Myanmar Golden Star) sídlí stejně jako Heineken v Yangonu. Vyhrál řadu mezinárodních pivních cen, třeba v roce 2021 obdržel cenu Monde Selection.
Ochutnala jsem: Dagon Extra Strong (ABV 8 %), dle slov z deníčku, s výborným Dagonem z Yangonu směr Mawlamyine.

Autorka článku s pivem z pivovaru Dagon brewery

V roce 2013 přišel na trh Carlsberg Group, který podepsal dohodu s Myanmar Golden Star a založil společnost Myanmar Carlsberg Company Ltd., která v roce 2015 otevřela pivovar za 75 milionů dolarů a lokálně vyrábí Carlsberg a Turborg spolu s pivem Yoma, ležákem z rýže.

V roce 2015 otevřel Heineken pivovar v Yangonu za 60 milionů dolarů společně s firmou Alliance Brewery Company. Pivovar vyrábí Tiger, Heineken, ABC Stout a pivo Regal Seven, které mělo konkurovat Myanmar Lager a možná našemu pivu ze sedmého schodu.
Ochutnala jsem:
ABC Extra Stout (ABV 8,8 %), má výraznou sladovou, kávovou, alkoholovou chuť, trochu do sójové omáčky, se silným hořkosladkým koncem.
Regal Seven (ABV 5 %), nevýrazné, sladové pivo.

Nikdy by mě nenapadlo, že o této cestě budu psát článek, proto moje hodnocení piv berte s rezervou.

Doplnila bych, že v roce 2015 probíhala v zemi myanmarská pivní válka, která byla mezi mezinárodními a místními pivními giganty a způsobila nízkou cenu piva. Cílem bylo obsadit, co největší trh v zemi. Navíc ze strany vlády docházelo k sankcím na dovoz alkoholu ze zahraničí, což zvedlo černý trh nelegálního pašování alkoholu přes hranice, hlavně z Thajska.

(První mikropivovar přišel na trh v roce 2017. Jmenuje se Burbrit, první veřejnou várku uvařili v prosinci 2016 při oslavě 500 let výročí Reinheitsgebot. Dveře pivovaru otevřeli zákazníkům v lednu 2017. Výstav v roce 2022 byl 1000 hl piva měsičně.)

Pivo Myanmar stout

Autor: Terka Šulcová

Napsat komentář

Používáme soubory cookies ke zlepšení uživatelského prostředí na těchto webových stránkách, pro analýzu provozu a personalizaci obsahu a reklamy.

přijmout všenastavitodmítnout