Státy světa31. 3. 2024

Jižní Vietnam – Ho Chi Minh City

Kdo poprvé přiletí na jih Vietnamu do Ho Chi Minh City, dřívějšího Saigonu, musí být ohromen. Je to velké a rušné město, nabízející moderní finanční a obchodní centra, luxusní hotely, muzea, chrámy a pagody na jedné straně a pulsující noční život, bary a malé uličky plné restaurací a stánků s exotickými lahůdkami na straně druhé.

Vietnam také dominuje pivnímu trhu v regionu jihovýchodní Asie. V Ho Chi Minh City člověk narazí na mezinárodní i domácí piva velkých pivovarů, Heineken, Carlsberg, Tiger, Sabeco a Habeco, ale je zde také několik minipivovarů, které si za pár let získali velkou oblibu u místních i turistů.

Jako první jsem navštívil East West Brewing Co., malý pivovar s restaurací v centru Saigonu. Mají pestrou nabídku piv, ochutnal jsem East West Pale ALE, jejich vlajkovou loď s americkými a australskými chmely a anglickým sladem, dále Far East IPA, také kombinace chmelů, sladu z Ameriky a Austrálie, fajnový piva… dále Wheat Beer Summer Hefeweizen, ucházející a Beer Sake, ležák s rýžovým sladem, to bylo zajímavé pivo, kdy se přidává Kasu, což je zbytek po výrobě Saké…Poté Craft Beer Pacific Pilsner a na závěr navoněný pšeničný Wheat Ale Saigon Rose, příjemné jahodové osvěžení. Obsluha byla fajn a prostředí taky a k pivu ti donesou výborné smažené rybí kůžičky 😊.

Necelých dvě stě metrů ve stejné ulici se nachází Ly Tu Trong Taproom pivovaru Pasteur Street Brewing Company. Těch taproom’s mají v současné době osm v HCMC a dva v Hanoji. Nabídka piv je tady pestrá, ochutnal jsem Dragon Fruit Gose, ten byl moc fajn, ostatně dračí ovoce tady stojí pár dongů a je vynikající. Saigon Session se zázvorem, citronovou trávou a pepřem byl hezky osvěžující, Double Jasmín IPA taky dobře pitelný, k tomu skvělý ústřice. Cenově je to tady trochu výše, ale myslím, že to za tu exotiku chutí v pivu stojí. Ceny craftového piva jsou všeobecně ve Vietnamu vyšší, třetinka za stovku, půlitr 130 – 160Kč.

Heart of Darkness Brewery a jejich taproom leží také na stejné ulici Ly Tu Trong, necelý kilometr daleko. Další taproom mají ještě v Singapuru, samotný pivovar leží asi 20 km od Saigonu, založený byl v roce 2016. Výborná Loose Rivet NEIPA, Unflitered Saaz N‘ Simcoe Pils mě nechutnal, zato Kurtz’s Insane IPA a Colonel Kurtz Triple IPA byly pecky, takový místní Zaříkavač Chmele, pro mě nejlepší piva tady v Saigonu.

Když jsem byl na Saigon Skydeck-Bitexco Financial Tower, viděl jsem dole malý taproom pivovaru Seven Bridges Brewing Co, z piv mě nejvíc chutnal Audacious Bastard Laurel ALE s bobkem, luxusní APA Independence Freedom a kupodivu i první Stout tady Fire Eater, no trochu caroliny bych tam přidal. Jináč pohodový podnik, skvělý lidé jako všude kolem.

Před odletem jsem potřeboval ubytování blízko letiště a čistě náhodou byl naproti hotelu Sabotage Brew Beer. Piva skvělý, ochutnal jsem vše na čepu kromě stouta, nejvíc mě chutnala klasická Sabotage IPA a Double IPA, Pineapple Fruit ALE a Japonica Citrus ALE z láhve taky fajn, poprvé jsem ochutnal Passion Hard Seltzer, což tedy pivo není, taková mixela… Zrovna jsem se trefil do BBQ, výborný squids, křidýlka i žebra, jen tak free k pivu, k poslechu poštěl DJ místní hity, moc hezká akce.

Ho Chi Minh City není jenom o pivu, doporučuji navštívit válečné muzeum, šokující připomínku Vietnamské války, Independence Palace, tunely Cu Chi, katedrálu Notre Dam, budovu starodávné ústřední pošty nebo vyjet výtahem na vyhlídku Sky Deck v Bitexco Financial Tower, odkud je nádherný výhled na celé město. Popřípadě sednout na letadlo a za pár korun doletět na jih do města Ca Mau a tam na skůtru projet křížem krážem deltu Mekongu, ochutnat Pho Bo na sto způsobů a jiné speciality, navštívit místní plovoucí trhy, je toho spousta k vidění.

Vřele doporučuji vyrazit na pohodový výlet do jižního Vietnamu, nejen za pivem.

Autor: Víťa Dymák

Napsat komentář

Používáme soubory cookies ke zlepšení uživatelského prostředí na těchto webových stránkách, pro analýzu provozu a personalizaci obsahu a reklamy.

přijmout všenastavitodmítnout