JCS 24 hodnocení finále piv NEIPA
Svět piva24. 3. 2024

Jarní zvíkovské klání

Jarní cena sládků, klasika v kalendáři craftových českých pivovarů, které se pravidlně od roku 2008 touto dobou schází v Pivovaru Zvíkov, aby se v degustační soutěži vybraly ty nejlepší z nejlepších.

Vždy byl základ v setkávání se kolegů, kamarádů a spřátelené konkurence u piva, ale je to pěkná řádka let, co se nejedná jen o degustační soutěž. Krom soutěže a kamarádského pokecu je to i o seminářích na rozličná témata a také o Valné hromadě Českomoravského svazu minipivovarů. A právě do ČMSMP se server PivoPivo.cz přihlásil jako přidružený člen.

Jak se říká, do jedné řeky dvakrát nevstoupíš. Ale co se týče Svazu, kdysi jsem ho s Honzou Šuráněm zakládal, několik let byl jeho vícepresident a naposledy i člen s Pivovarem Nomád, když ještě býval „pevným“ pivovarem. A to nepočítám Kocoura a Kapitána :). Takže ano, do jedné řeky se dá vstoupit vícekrát. Vždyť Nomád jako létající pivovar má podobný osud a připravuji na dané téma i pivo.

A jak dopadla samotná soutěž?

Piva se degustovala v 15 kategoriích, kam 156 pivovarů přihlásilo 748 vzorků piv. Nejprestižnější cenu, tedy první místo v kategorii světlý český ležák (soutěžilo přes 180 vzorků), získal pivovar Horymír.

Nejúspěšnějším pivovarem je Nachmelená opice, která brala tři zlaté medaile. Druhým je pak nejspíš nejmenší pivovárek v soutěži, Minipivovar Veselka Litomyšl. Ten si došel pro dvě zlaté. Pomyslné bronzové umístění si třemi medailemi (zlatá, stříbrná a bronzová) pro sebe uzmul Martin Vávra z pivovaru Bad Flash. Za zmínku ještě stojí dvojí úspěch Pivovaru Na Kopečku ze Svitav a stálice ve sbírání ocenění jabloneckého Voltu. Oba pivovary měly shodně zlatou a stříbrnou.

Výsledky si můžete prohlídnout online.

Ze zajímavostí se dá uvést naříklad první místo v kategorii pšeničných piv Pivovaru Haukrecht, který je znám především svými spodně kvašenými pivy. Také kategorie kyseláčů, kde první místo brala SOŠ ekologická a potravinářská Veselí nad Lužnicí, se dá označit jako rarita či jako překvapení. A došlo i na zahraniční účastníky – v kategorii Super silná spodně kvašená piva di druhé místo odváží slovenský Pivovar Sessler.

Suma sumárum, páteční slunečné odpoledne vystřídaly mraky, déšť a nedělní ranní lehké sněžení. Počasí proměnlivé, ale nálada jako obvykle fajn a věřím, že se v hojném počtu sejdeme u dobrého piva i příští rok. A co se serveru PivoPivoCz týče, dojednalo se spousta spolupráce a vy se už brzy o tom budete moci přesvědčit na těchto stránkách 😄.

Autor: Jan Kočka

Napsat komentář

Používáme soubory cookies ke zlepšení uživatelského prostředí na těchto webových stránkách, pro analýzu provozu a personalizaci obsahu a reklamy.

přijmout všenastavitodmítnout