Pink Boot holky vaří Hazy IPA Enjoy together
Svět piva4. 4. 2024

Holky pivovarský

Dne 19. 3. 2024 jsem měla tu čest zúčastnit se společného vaření piva v pivovaru Antoš. Pozvání na tuto akci mi přišlo od spolumajitelky pivovaru – Šárky Grguričové, kterou jsem při této příležitosti vyzpovídala.

Na akci se sešlo celkem pět žen – domovarnic, milovnic piva, kamarádek a podporovatelek pivovaru Antoš. Byl to den plný smíchu, piva, chlebíčků a skvělé nálady – přesně v duchu názvu výsledného piva – Enjoy together. Konkrétně to bude Hazy IPA 15° s dračím ovocem, které pivu dodá růžovou barvu. Na várku byl použit chmel, respektive směs chmelů známá jako „Pink Boots hop blend“. Každý rok má tato směs jiné složení, ale letos to byla směs chmelů Ahtanum, El Dorado, HBC 638 a Idaho 7.
K dispozici bude pivo během dubna ve vybraných pivotékách či přímo v pivovaru.

Nebylo to poprvé, co se Antoš zapojil do projektu Pink Boots Collaboration Brew Day. Loni jsme spolu vařili IPL Walk Together.

„A co je vlastně to Pink Boots“, ptáte se. Pink boots Society je organizace sdružující a podporující ženy v pivovarnictví a jiném kvasném průmyslu. U nás máme už i naši českou pobočku. Zatím malou, ale máme! A Šarka i já jsme jejími členkami. Do tohoto projektu jsou zapojeny pivovary jako např. Zichovec, Matuška, Zlatá Kráva, Chroust, Proud, Červený vlk, ale i VÚPS a spousta domovarníků a domovarnic. Každý pivovar ke svému pivu přistoupí trochu jinak, takže se můžeme těšit na různé styly od IPL, West Coast IPA, po kyseláče, či NEIPA.

Rozhovor se Šárkou


Jak dlouho se věnuješ pivu a co tě k tomu přivedlo?

Letos to bude přesně 10 let. Dodělávala jsem si vysokou a při honbě za kredity jsem se zapsala do Business week programu, jehož součástí byla i tour po jihočeských firmách. Včetně Budvaru. Tenkrát jsem tam ve sklepě prohlásila: „Tady chci pracovat“, a tak se i stalo. A co se týká malých pivovarů, tak moje vášeň započala v roce 2018, kdy Budvar zahájil projekt spolupráce s malými pivovary. Tehdy jsme s Davidem objížděli vybrané pivovary a domlouvali podmínky konkrétní spolupráce. A už návštěva toho prvního, sokolovského Permonu, nás tenkrát dostala, jak se říká. Permon a Michal a Láďa Sás pro mě navždycky zůstanou srdcovkou. Když se vloni za námi zastavili v Antoši a řekli, že good job, tak mě to fakt strašně moc potěšilo.

Jaký je tvůj oblíbený styl piva a proč?

Před rokem dvěma bych rozhodně odpověděla NEIPA a soury. Teď mám takový pocit, že mě čím dál víc baví zajímavé ležáky, DDH, IPL, NZ/American/Mexican, Helles…

Jaké pivo z Antoše máš nejraději?

Lehčí otázku tam nemáš? Kdykoliv si s chutí dám náš upgradovaný ležák. A miluju Sunny Ale. A vždy s pýchou piju svoje Pink Boots baby. Každopádně každé naše pivo ochutnám už z tanku, pak nad ním diskutuju se sládky a s Pivonošem ohledně jeho charakteristiky pro vytvoření textů do nabídkových newsletterů a na socky. Každé jedno pivo znám do detailu, znám jeho příběh, pro každé nakupuju suroviny a pro každé tvořím texty.

Jaký je tvůj nejoblíbenější moment/oblíbená vzpomínka z pivovaru?

Nikdy nezapomenu, když jsme měli první melounovou „brigádu“, jak říká zpracování ovoce do kyseláče Braňo. David s sebou tenkrát vzal samurajský meč a vzniklo tak Jirkovo slavné Kill Melon video. A taky na makačku spojenou s bramborovým ležákem, který jsem vařili s Kubou Rendlem. Na těch bramborách jsme nechali ruce!

Jaký vliv má tvoje ženská perspektiva na vaši práci v pivovaru?

Vnáším do racionality a přísné logiky mužského světa nějaké ty emoce, intuici a rozhodování srdcem. No a jinak jako každá žena mám dobrý time management a jsem dotahovač, takže u mě skončí většina věcí, které vizionář a stratég David vygeneruje. 😀

Co pro tebe znamená být součástí Pink Boots Society?

Sesterství. Napříč pivním světem, napříč světadíly, napříč Vesmírem. Příležitost poznávat a setkávat se s inspirativními ženami a jejich příběhy. Těšila jsem se na Pink Boots Collaboration Brew Day, kdy s vámi, našimi podporovatelkami, oslavíme ženský element v pivovaru. A těším se i na společné setkání s ostatními pivovary při degustaci všech „růžových“ piv.

Pokud ses někdy setkala s předsudky nebo stereotypy, jak se s nimi vyrovnáváš?

Jako žena spoluprovozující malý pivovar ne. Pouze s překvapením nebo zvědavostí. Ale ze začátku jsem se dost tvrdě potkala s předsudkem, že jsme z velkého pivovaru a že nejsme ze Slaného. A nebylo to nic příjemného. Z počátku jsem kvůli tomu fakt měla problém se objevit na sociálních sítích nebo v nějakém rozhovoru, že mě zase někdo vyhejtuje. Vyrovnala jsem se s tím s přibývajícím uznáním toho, co jsem s Antošem zatím dokázali.

Co je nejzajímavější aspekt tvé práce?

Miluju pivo, miluju ho ochutnávat, povídat si o něm, mám ráda lidi kolem piva. Takže degustace a plánování nových piv se sládky, TTO a akce u zákazníků, festiválky… A fakt mě baví dělat naše sociální sítě.

Pivovar Antoš Šárka Grguričová

Jaká je tvoje strategie pro budování komunity kolem vašeho pivovaru?

Být autentická, otevřená zpětné vazbě, oceňovat fanoušky a poděkovat jim, reagovat na každý jeden koment, zprávu, sdílení.

Jaké rady bys měla pro ženy, které chtějí začít s vařením piva nebo které chtějí otevřít vlastní pivovar?

Jdi do toho! Nebude to procházka růžovou zahradou, ale růžové holínky si určitě obuj! Litovat budeš pak někdy jen toho, cos nikdy nezkusila!

Pink Boot holky vaří 15° Hazy IPA Enjoy together

Děkuji za pozvání a těším se na naše (už třetí) společné setkání pořádané americkou ambasádou, které proběhne 29.4. a na kterém ochutnáme naše piva.

Autor: Anna Petrová

Napsat komentář

Používáme soubory cookies ke zlepšení uživatelského prostředí na těchto webových stránkách, pro analýzu provozu a personalizaci obsahu a reklamy.

přijmout všenastavitodmítnout