Chmelovárek plný sál Sokolovny
Sládci sládkům20. 3. 2024

Kostelecké chmelovárek

V Kostelci u Holešova nedávno proběhla nejspíš největší domovarnická událost tohoto roku, která zahřála srdce milovníků domácího pivovarnictví – Kostelecké Chmelovárek 2024. Tato akce není jen obyčejnou soutěží, ale hlavně setkání nadšených amatérských sládků, profesionálních pivovarníků i laické veřejnosti, které spojuje jedna vášeň – vaření piva v domácích podmínkách.

Akce nabídla širokou škálu aktivit, včetně zajímavých přednášek, živých diskuzí a rozmanitých druhů piv na čepu. Přednášky přinesly hlubší vhled do světa pivovarnictví, domácího vaření piva a s ním spojených témat.

Jiříkovo vidění – představení projektu: Jedna z úvodních přednášek představila projekt Jiříkovo vidění, který původně vznikl jako pomoc Jirkovi, který bojuje s následky operace, která mu vzala zrak. Jeho kamarádi z šesti pivovarů spojili síly a vytvořili speciální edici šesti piv, jejichž prodej pomáhá financovat speciální chytrou vizuální pomůcku pro Jirku. Tato pomůcka mu umožní lépe fungovat v každodenním životě.

Plk. Jan Boháč přispěl kratší přednáškou o spotřební dani a všech formalitách, které musí domovarník každý rok splnit. Monika Linková přišla s přednáškou „Kudy na druhý břeh?

Honza Kočka nám přiblížil“Co je to ten kyseláč“. Ing. Vladimír Nesvadba nám pověděl „Co mu přinášejí domovarné zkoušky“, RNDr. Jana Olšovská přinesla poznatky o senzorických vlastnostech nových odrůd chmele SAAZ a jejich potenciálu pro domácí pivovarnictví. Poslední přednáška se věnovala tématu pěstování chmele a praktickým tipům pro ty, kdo by se chtěli pustit do vlastního pěstování.

Tato široká škála přednášek poskytla domovarníkům, hodnotné znalosti a podněty pro jejich další činnost.

Vrcholem programu byla degustační soutěž GRAND PRIX Kostelce u Holešova, celkem se přihlásilo 290 piv a soutěž probíhala v sedmi kategoriích:

V kategorii světlých piv spodně kvašených se vítězem stal Martin Sedlák s pivem ČetrPech, následovaný Janem Vodrážkou s pivem Mišák a Štěpánem Jůskem s pivem Ležák 12°.

Tmavá a polotmavá piva spodně kvašená si také našla své šampiony. První místo obsadil Matej Riško s pivem Kafé Hofburg, druhé místo získal Patrik Tužinský s pivem Sus Scrofa #2 a třetí místo Nikolai Kachev s pivem Black Lamb

V kategorii svrchně kvašených piv bez významného podílu pšenice zvítězil Zbyněk Kubín s pivem West Emiště 11°, následován Michalem Bandurem s Papradnanskou Neipou a Waldemarem Wachem s pivem American Queen.

Svrchně kvašené pivo pšeničné přineslo první místo Danielu Fedorovi s pivem Farmhouse Wit 11, druhé místo obsadil Marek Kawecki s pivem Bawarskie Kłosy a třetí místo Jaroslav Miler s pivem Jedno na žížu.

V nakuřovaných pivech vyhrál Jirka Pokorný s pivem Kuřba, druhý byl Zbyněk Kubín s pivem Holoubkovský Nakouřený Porter a třetí se umístil Tomáš Vlček s Grilovanou kapií

V kategorii kyseláčů byl první Vojta Hudzieczek s pivem Blend XII, druhý byl Lukáš Kresta se svojí Meruňkou a třetí byl Ondřej Palek s pivem MixSour

V kategorii piv typu stout a porter se nejvíce dařilo Ondřeji Pousteckému s pivem Alenka V říši Pivů, následovaný Zbyňkem Kubínem s pivem Back In Black 12° a Tomášem Fialou s pivem Baltic Porter 18°.

Gratulujeme všem vítězům a těšíme se na příští ročník plný piva a přátelství.“

Autor: Anna Petrová

Komentáře (1 komentář)

  1. Jan Doubek 21. 3. 2024, 7:30

    Krušnohorský krýgl ovládl Michal Roud a Chmelovárek zase Zbyněk Kubín, prostě dobrej oddíl a palec nahoru

Napsat komentář

Používáme soubory cookies ke zlepšení uživatelského prostředí na těchto webových stránkách, pro analýzu provozu a personalizaci obsahu a reklamy.

přijmout všenastavitodmítnout