úvod
homepage

Who is who, aneb encyklopedie osobností českého piva vytisknout článek

Přidáno: 24. květen 2004  •  Autor: Josef Vacl
průměrné hodnocení Hodnocení: 1,91 hodnotících Hodnotících: 30 počet zobrazení Zobrazeno: 5647x

Významné osobnosti minulosti i současnosti v oborech, které šířily a šíří slávu české dovednosti a odbornosti a rozvíjejí tradici kdysi řemeslné a dnes průmyslové výroby i zemědělství, se dočkaly své encyklopedie.

Knihu s názvem "Pivo - Slad - Chmel od A do Z: České, moravské a slovenské osobnosti" totiž v těchto dnech vydal Výzkumný ústav pivovarský a sladařský, a. s., v Praze. Publikace obsahuje na 750 profilů představitelů, kteří se podíleli nebo v současnosti podílejí na vytváření a udržování tradic piva u nás. Kromě pivovarníků obsahuje heslář i jména pěstitelů chmele, šlechtitele sladovnického ječmene a sladařské odborníky. Profily jsou zpracovány podobně jako ve známých publikacích typu Kdo je kdo. Publikace přináší vedle cenných informací a dat i řadu vzácných archivních portrétů. Kniha je první částí dvoudílného projektu. Druhá část bude obsahovat věcná hesla z oboru chmelařství, sladařství a pivovarství.

"Kniha je unikátním vydavatelským počinem," říká František Frantík z redakce odborného časopisu Kvasný průmysl a jeden z editorů. "Přinejmenším od třicátých let minulého století u nás nic podobného nevyšlo a jsem přesvědčen, že publikace může být užitečným zdrojem faktografických informací pro každého, kdo se zabývá historií pivovarského oboru," dodal František Frantík.


Pivo - Slad - Chmel od A do Z: České, moravské a slovenské osobnosti*

"Je málo oborů lidské činnosti, které mají u nás více než tisíciletou tradici a kde člověk stále ještě velmi významně a bezprostředně ovlivňuje výsledek své práce," uvedl Ing. Jan Veselý, předseda Českého svazu pivovarů a sladoven. "Vydáním této knihy rovněž splácíme svůj pomyslný dluh těm, kteří se o slávu českého chmelařství, sladařství a pivovarství přičinili v minulosti a řada z nich má zásluhu na tom, že nastupující generace odborníků, vědců, ale i manažerů bude s to zajistit slávu českého piva i do budoucna," doplnil Jan Veselý.

Slavnostní akt křtu knihy Pivo - Slad - Chmel od A do Z: České, moravské a slovenské osobnosti provedl doc. MUDr. Zdeněk Susa, CSc., autor publikace Karel Hynek Mácha & pivo, který se věnuje zkoumání vztahu piva a české kultury, spolu s představiteli Českého svazu pivovarů a sladoven a některými českými odborníky v oboru pivovarství a sladařství.

vytisknout článek Vytisknout článek

Hodnocení článku

Pro hodnocení se nejprve přihlašte.

Celkem 2 komentáře, poslední komentář: 26.05.2004 10:51 Komentovat
Cena Honza26.05.2004 10:51
Cena knihy je 399 Kc. Zatim se prodava v jedinem knihkupectvi v Praze, nicmene se da objednat na...
cena ? Narmer25.05.2004 07:00
jistě zajímavý vydavatelský počin ...; nebyla by informace o ceně ? :-); díky a pivu zdar !
Vyhledávání
 

Kalendář pivních akcí

 
Po
Út
St
Čt
So
Ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Sociální sítě