úvod
homepage

Spory o noční pití vytisknout článek

Přidáno: 14. leden 2003  •  Autor: Josef Albrecht
průměrné hodnocení Hodnocení: 2,67 hodnotících Hodnotících: 6 počet zobrazení Zobrazeno: 3540x

Mezi britskými zákonodárci se rozpoutala polemika o tom, jestli mají podpořit vládní novelu zákona, která by měla zrušit zavírací hodiny v hospodách a barech.

Blairův kabinet je totiž toho názoru, že nařízení, které nutí večer hospodské zavřít své lokály není správné. Vláda si prostě myslí, že každý člověk ve Velké Británie měl mít možnost rozhodnout se, jestli si prostě dá ještě jedno pivo nebo už půjde domů.

Konzervativní list The Guardian na počátku ledna napsal, že Angličané jsou národem alkoholiků a že zákon ještě podpoří vzrůstající tendenci v pití alkoholu. "Pokud se přihlásíte na anonymní protialkoholické léčení, musíte počítat s tím, že vás ostatním představí jako alkoholika. Angličané se s tím budou muset stále častěji smiřovat," míní britský deník.

Veřejný alkoholismus je ve Velké Británii natolik rozšířený, že je asi obtížné ho omezit, ale vláda podle listu rezignovala a odstraňuje všechna zbývající omezení. Ve skutečnosti ale "rozšíří kulturu veřejného opilství a všech důsledků, které z toho vyplývají." Více zločinnosti a hluku v ulicích tak bude znamenat více práce pro policii, metaře i lékaře. To všechno zatíží daňové poplatníky, obává se deník.

Hospody v Británii by nemusely zavírat v jedenáct hodin večer jako dosud, ale alkohol by měl být k dostání kdykoli. Vláda argumentuje tím, že dosavadní zavírací doba ve 23 hodin v noci vybízela k nadměrným pitkám, po nichž byli opilci vyhazováni z pohostinských zařízení přímo na ulici, kde pak dělali hluk a nepořádek. Odstranění právních omezení by mělo vytvořit podmínky pro zodpovědnou konzumaci alkoholu, domnívá se vláda.

Baronka Blacksstonová ve Sněmovně Lordů návrh podpořila s tím, že Británie bude přitažlivější pro turisty a velká britská města začnou přitahovat velké "mezinárodní události". "To se bohužel nestane," tvrdí The Guardian. Představa, že turisté budou od Birminghamu očekávat totéž, co od Barcelony, je směšná. "Potkala baronka Blackstonová někdy nějakého Američana? Ti si vytvořili standardy, které jsou ještě restriktivnější, než byly ty naše."

Komentátoři deníku však mají jiný názor. Napsali doslova: "Britové obecně pijí příliš mnoho, příliš rychle a příliš mladí. Svými nočními pitkami otravují život měst, jako jsou Dublin nebo Praha. Nejhorší, co můžete alkoholikovi udělat, je povolit mu další skleničku."

Odstrašující je prý příklad Skotska, kde je celodenní podávání alkoholických nápojů běžné od roku 1976. Výsledkem je neustálý nárůst onemocnění, souvisejících s požíváním alkoholu, alkoholismu žen a pouliční kriminality. "Ulice skotských měst v sobotu připomínají bitvu na Sommě, s tím rozdílem, že většinu zranění si zaviňují výtržníci sami." V Irsku, kde hospody mohou mít otevřeno do druhé hodiny ranní a kluby do čtyř, to má za následek celonoční výskyt násilí v centru Dublinu. Deník Irish Times k tomu píše: "Liberalizací zákonů jsme se proměnili z lidí, kteří zajdou na pivo a o půlnoci dovrávorají domů, na národ nočních ptáků, kteří se napájí energetickými nápoji, prokládají to trojitými vodkami, a neví, kdy přestat."

Není důvod si myslet, že něco podobného nenastane i v Londýně či Cardiffu. Reklamy působí hlavně na "mladé pijany, plné testosteronu". Kromě obchodníků s nápoji nebude mít z nového zákona nikdo žádný prospěch. Pokud členové parlamentu nedostanou rozum, budou mít Angličané "namazaný" zákon, jaký si národ alkoholiků zaslouží", uzavírá The Guardian.

vytisknout článek Vytisknout článek

Hodnocení článku

Pro hodnocení se nejprve přihlašte.

Celkem 0 komentářů Komentovat
Vyhledávání
 

Kalendář pivních akcí

 
Po
Út
St
Čt
So
Ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Sociální sítě