úvod
homepage

Svatováclavská slavnost českého piva: České pivo a Naše pivo vytisknout článek

Přidáno: 29. září 2006  •  Autor: Tomáš Maier
průměrné hodnocení Hodnocení: 2,5 hodnotících Hodnotících: 8 počet zobrazení Zobrazeno: 5228x

Ve středu večer 27.9. tentokráte v pražském Kongresovém centru proběhla již tradiční Svatováclavská slavnost českého piva. Její součástí bývá uvedení dvou pivovarských osobností do Síně slávy a předání ocenění České pivo a Naše pivo.

Síň slávy českého pivovarnictví byla „vystavěna“ v roce 2002 a jejími prvními „nájemníky“ jsou Gabriela Basařová a Václav Hlaváček. Ty postupně doplnili další pivovarnické osobnosti: Miroslav Kahler, Richard Paulů, Jiří Váša, Jan Šavel, Zdeněk Francl, a Antonín Kratochvíle.

V letošním roce byl jako první uveden do Síně slávy pan Pavel Ferkl. Jeho život byl velmi pestrý a zpočátku nic nenasvědčovalo tomu, že by se měl stát pivovarským. Měl nakročeno k medicíně, ovšem jeho plány velmi ostře zkřížil komunistický puč.Pokusil se o emigraci, což mu také ztížilo životní cestu. Ani potom se nezdálo, že by se měl stát pivovarnickou legendou, pracoval totiž v podniku, který montoval hromosvody. Ovšem pak prošel různými pozicemi v pivovaru a dokonce se mu podařilo vystudovat Vysokou školu chemicko technologickou. Jeho jméno je spjato především s pivovary v Praze jako byl ten na Vinohradech a v Nuslích, ale zejména se Staropramenem, kde ještě donedávna působil v představenstvu. Díky svým znalostem a zkušenostem rovněž hodně cestoval, zejména do Asie a později do Venezuely a hojně také publikoval.Pavel Ferkl Zdroj: ČSPS

Druhým letošním laureátem uvedeným do Síně slávy byl bezmála devadesátiletý pan Václav Korda, opravdová pivovarnická legenda. Původně se od něj očekávalo, že se vyučí jinému řemeslu jako zedničině či truhlařině, naštěstí pro nás, osud rozhodl jinak a on nastoupil dráhu pivovarského. Začínal v malinkatém, dnes již neexistujícím, pivovaru v Mirovicích u Písku, jehož výstav se pohyboval kolem 4 tisíc hektolitrů za rok (pro srovnání Flekovský pivovar má výstav kolem 5 tisíc hektolitrů). Pak zamířil do Písku a následně do Staropramenu do Prahy, kam odjakživa chtěl a jak s nadsázkou zaznělo, bylo to i kvůli deputátu tří litrů piva denně. Pak následovaly pivovary na severu Čech jako například Litoměřice či Velké Březno a následně pivovary na jihu Moravy. Se svou více než čtyřicetiletou kariérou se rozloučil v roce 1977 v pivovaru Starobrno. Jak následně zavzpomínal, v pivovarech byl vždy velmi spokojený, jenom to tahání padesátikilových pytlů s mlátem na půdu do čtyřiceti schodů nebylo moc příjemné.

Václav Korda
Václav Korda
Zdroj: ČSPS

Pak už následovalo vyhlášení Českého piva, které pořádá Český svaz pivovarů a sladoven a technicky zajišťuje Výzkumný ústav pivovarský a sladařský. Jedná se totiž o dvoukolovou anonymní degustaci, kde vzorky hodnotí 24 degustátorů zejména z řad sládků. Extrakt původní mladiny se pak ještě měří laboratorně. Ocenění se uděluje v kategorii tmavé pivo, světlé výčepní pivo a světlý ležák.

Tmavá piva:
1. Primátor Premium Dark
2. Lobkowicz Baron
3. Staropramen černý

Světlá výčepní piva:
1. Starobrno tradiční
2. Zubr Gold
3. Holba Šerák

Světlé ležáky
1. Litovel prémium
2. Staropramen ležák
3. Zubr prémium

Naše pivo je naproti tomu ryze novinářská anketa. Každý hlasující má celkem 5 hlasů, které může dát svým značkám, anketa samozřejmě není anonymní, takže piva z mediálně méně známých pivovarů mají mnohem těžší pozici, což je samozřejmě na výsledku znát.

1.Pilsner Urquell
2.Bernard
3.Gambrinus.

Závěrečnou řeč stejně jako předávání všech ocenění měl na starosti předseda senátu Přemysl Sobotka. V ní vyzvedl zejména úsilí pivovarů o kvalitní pivo a nutnost neustálé konkurence, protože jedině tak budeme my spotřebitelé dostávat kvalitní produkt. Slíbil, že bude bránit české pivo (v Bruselu) všemi prostředky. Po skončení této oficiální části následoval raut. Tam bylo možno ochutnat piva zejména z oceněných pivovarů. Svůj stánek tu měli Bernard, Krušovice, Starobrno (s Hostanem), Plzeňský Prazdroj, Staropramen, Drinks Union (Velké Březno a Krásné Březno, tedy Březňák a Zlatopramen), Černá Hora a PMS Přerov tu měl zastoupeny dokonce všechny své značky.

vytisknout článek Vytisknout článek

Hodnocení článku

Pro hodnocení se nejprve přihlašte.

Celkem 2 komentáře, poslední komentář: 25.06.2007 08:09 Komentovat
Pravda Tomáš Maier25.06.2007 08:09
Máš pravdu, už ani nevím, kde jsem to číslo vyšťoural.
Fleci Tomáš Semrád24.06.2007 00:13
..."pro srovnání Flekovský pivovar má výstav kolem 5 tisíc hektolitrů." Malá technická....
Vyhledávání
 

Kalendář pivních akcí

 
Po
Út
St
Čt
So
Ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Sociální sítě