Budvar and Friends
Svět piva10. 10. 2023

Zahraničí vaří ležák

Tak jak my si tu v malé české pivní kotlině vaříme piva rozličných pivních stylů, tak se ve světě vaří piva pod vlivem české pivní tradice.

Český ležák tak můžete najít jak v „echtovní“ podobě uvařený z českých surovin a podle klasických postupů jako je rmutování, tak i více či méně upravené varianty.

Šířit slávu českého piva v zahraničí pomáhají i čeští sládkové, kterých jen pro rozhovor našeho serveru Pivo Pivo se podařilo nakontaktovat přes dvacet. Těšit se tak můžete na rozhovory, fotky a videa z destinací, kde by člověk českého sládka nejspíš neočekával. Japonsko, Korea (tedy ta Jižní), Indie, Island, Mexiko, Brazílie a mnoho dalších míst, kde český um a zkušenost pomáhaly zviditelňovat české pivo. Těch míst i lidí určitě bude mnohem víc a my budeme rádi za každý další kontakt, zejména pokud se bude jednat o zástupkyni něžného pohlaví.

Českému pivu napomáhají i zahraniční sládci, kteří mají vaření českého piva nejen za svůj koníček, ale i za hlavní pivní styl, kterému se věnují. Takové nadšence najdeme jak v Brazílii, Kanadě, Spojených Státech, tak i v Evropě nebo v Japonsku. Postupně vám je zde představíme a pokud pivní bůh dá, tak se u nás objeví i vzorky jejich piv na degustaci.

Další možností šíření slávy českého piva v cizině je prezentace pivovarů na veletrzích, nápojařských a degustačních akcích, jakou jsou ochutnávky piv uvařených z českých surovin v amerických craft pivovarech na mega akci World Beer Cup/Brew Expo, které pořádá americká Brewers Association. Zde největší domácí firma na zpracování chmele Bohemia Hop ve spolupráci s US craft pivovary představuje jednotlivé suroviny, pivní styly a český pivní um.

Poslední akcí v podobném duchu je aktivita jediného českého národního pivovaru. Ano, Budvar minulý týden prezentoval v Praze tři ležáky uvařené ve spolupráci se světově proslulými craft pivovary v jejich zařízení. Nejednalo o nikoho menšího než je dánský Mikkeller, anglický Thornbridge a německý BRLO z Berlína. Velmi povedená akce, zajímavá piva, příjemná atmosféra a spousta informací, které do jednoho článku nevejdou. Tudíž se můžete těšit na menší seriál z jedné akce.

Tak jak můžete číst, stopa českého piva ve světě je sice menší, než by se nám líbilo, ale i tak to vydá na tři pravidelné rubriky :).

Global Ambassador Budvaru Radim představuje výsledek spolupráce Budvaru s berlínským craft pivovarem BRLO

Autor: Jan Kočka

Napsat komentář

Používáme soubory cookies ke zlepšení uživatelského prostředí na těchto webových stránkách, pro analýzu provozu a personalizaci obsahu a reklamy.

přijmout všenastavitodmítnout