Michael Jackson na pivním festivalu GBBF v Londýně
Svět piva30. 8. 2023

Pohled do minulosti… Michael Jackson

Na dnešní den připadá smutné výročí úmrtí světoznámé osobnosti Michaela Jacksona.

Samozřejmě že se nebavíme o zpěvákovi, jsme přeci na pivním serveru, ale o tom MJ, který mezi prvními začal dávat pivu jiný rozměr a který začal poukazovat na jeho rozmanitost a pestrost.

Ano, o pivu psali mnozí už před ním. Ale nebylo náhoda, že MJ byl svého času nejprodávanější autor knih nejen o pivu, ale o i whisky. Uměl pivu vdechnout poetiku, která pivaře donutila se zamyslet, co vlastně pijí. Uměl to prodat, jeho vyprávění byla poutavá a mnohdy květnatá s překvapivým koncem.

Je pravdou, že na konci svého života trpěl mnoha zdravotními neduhy a komunikace s ním nebyla jednoduchá, ale mám na setkání s ním tolik vzpomínek, že do jednoho článku se to nevejde. Tudíž povídání o MJ si tu přečtete vícekrát.

Opravdu se nedá vměstnat do pár řádků degustaci českého piva s MJ pro National Geographic Museum ve Washingtonu, degustaci pro novináře v Pivovarském domě v Praze, degustaci a přednášku pro čtenáře Světa piva tamtéž, návštěvu jeho kanceláře v Londýne s Honzou Šuráněm, přespání u MJ doma když zrovna nebylo kde složit hlavu, povídání o pivu na akcích ve Spojených státech, kde mi ho bylo až líto, neboť jeho kult v americké craft pivní bublině byl takový, že musel hodiny a hodiny odpovídat na otázky zvídavých sládků a ochutnávat jejich piva…

MJ byl prostě první. Je mnoho pivních novinářů, ale MJ to s pivní pestrostí pro běžného pivaře, možná bych měl napsat pijáka piva, začal a otevřel oči mnohým. Tím de facto umetal cestičku pro pivní revoluci malých pivovarů a nástup toho, čemu se můžeme oddávat dnes i u nás. Tomu, že pomalu každé vesnice má svůj pivovar, každé menší město multipípu.

Takže MJ díky za Tvojí práci a večer si rád na Tvojí počest dám svůj oblíbený pivní styl, imperial stout.

Autor: Jan Kočka

Napsat komentář

Používáme soubory cookies ke zlepšení uživatelského prostředí na těchto webových stránkách, pro analýzu provozu a personalizaci obsahu a reklamy.

přijmout všenastavitodmítnout