Pivní festival = pivní pestrost
Ne ve všech případech tato rovnice platí, ale kde jinde hledat pivní pestrost než když máte na jednom místě více (až mnoho) pivovarů a opravdu pestrou nabídku piv?
K sepsání úvodního zamyšlení o pivních festivalech, které vám tu postupně budeme představovat, mě přivedl právě proběhlý festival věnovaný pouze svrchně kvašeným pivům.
Ano, jde o Ale Festivale v pivovaru Kocour ve Varnsdorfu. Kdysi, letos proběhl třináctý ročník, jsme uvedli v život tuto akci kvůli tomu, že Kocour jako jeden z prvních craft pivovarů u nás měl v plánu vařit svrchně kvašená piva. A jak jinak ukázat běžnému pijákovi piva, že v tom nejsme sami a že opravdu „ale“ není jen gramatická záležitost, ale že „ale“ umí být i pořádně dobré pivo. Začátky sice nebyly lehké, ale „ale“, tedy ejl se v našem malém českém pivním rybníčku brzo uchytil a piv, které šlo prezentovat, kvapem přibývalo. Brzy se k této akci vrátíme v samostatném článku.
Jen o víkend dříve se uskutečnil podle mého názoru když už ne nejlepší, tak rozhodně silný kandidát na nejlepší pivní festival ve střední Evropě. Opravdu byste v našem regionu, myšleno jak Česko, tak sousední země, těžko hledali podobně pestrou pivní pestrost, jakou nabízí Warszawski Festiwal Piwa. Akce se koná na fotbalovém stadionu Legie Varšavy, kde najdete báječné zázemí celé akce. Od mnoha food trucků a nabídkou jídel od burgerů po cokoliv asijského, přes desítky polských (i zahraničních) pivovarů až po sezení v kožených klubových sedačkách na čerstvém vzduchu . A protože na podobné akce se chodí hlavně kvůli pivu, tak vězte, že zde najdete více jak tisíc piv a perličkou je nabídka až tři sta piv, která byla uvařena speciálně pro tuto akci, nebo na této akci mají premiéru.
Protože jsem se WFP několikrát zúčastnil, i když je to už pár let, určitě se tu objeví samostatný článek. Navíc se k němu vrátí i hlavní organizátor Pawla Leszczynski, který už poskytl i krátký rozhovor na téma pivní pestrosti.
Září pak bylo přímo nabité zajímavými pivními festivaly. Po časové ose zpět se dostáváme k ostravskému Svatováclavskému festivalu, Slunci ve skle v Plzni Černicích, který jako první byl pořádán s nabídkou piv výhradně z minipivovarů, víkendový trojboj Teplický rynek, Nomád Beer Festival v Praze Holešovicích věnovaný létajícím pivovarům a Zíchovec fest, který ačkoliv je akcí jednoho pivovaru, nabídl několik desítek piv. A ano, začátek září je tradičně vyhrazen nejstaršímu pivnímu festivalu u nás, Dočesné v Žatci.
K většině výše uvedených festivalů se vrátíme v samostatných článcích, navíc vám zde budeme představovat i festivaly zahraniční, které si zaslouží vaší pozornost.
A jak to máte vy? Chodíte na pivní festivaly? A jen za pivem, nebo i kvůli hudbě, případně vaše kroky vedou jiné důvody? A pokud tedy na beer festy vyrazíte, jaké jsou vaše nejoblíbenější?
Autor: Jan Kočka