Odvaha, drzost nebo bizár?
Nechci řešit důvody zvyšující se ceny všeho, včetně piva. Doba už je prostě taková a podle všeho, po zvýšení DPH u piva bude od nového roku zase o něco hůř. Bude zajímavé sledovat, jak se to vše promítne do ceny piva. Někdo se ale očividně připravoval už letos a „vítězem“ nejdražšího piva je Pivovar Beránek.
Vycházím z osobní zkušenosti a cena se vztahuje na český typ piva uvařený v Česku. Určitě byste našly vyšší ceny jak u ležáku v exponovaných turistických lokalitách, případně u zahraničních moků nabízených v multipípách nebo pivotékách, kde se často pivo nabízí po deckách, aby vůbec bylo prodejné.
To co mě zarazilo, možná i rozesmálo, se událo v září v Žatci na pivním festivalu Dočesná. A oním zdrojem zamyšlení byl výše uvedený Pivovar Beránek. Proč, ptáte se?
Je běžné, že organizátoři doporučují minimální cenu třeba půllitru ležáku. Zejména pak pokud je akce zaměřená na jeden segment trhu, třeba na craft pivovary. Důvod je jednoduchý. Nepodrážet ceny.
V Žatci se nic takového neděje a je jen a pouze na pivovaru, jaké ceny si nastaví. Procházením festivalu během dvou dnů, které jsou Dočesné vyhrazeny, to vypadalo, že malé i velké pivovary si cenově přizvukují.
Až tedy na Beránka. A jakou že měl cenu? Čtyřka světlého ležáku 11° byla za 90 Kč a čtyřka tmavé 14° pak za 120 Kč. Samozřejmě, každý ať si dělá svojí cenovou politiku jakou chce. Chvíli jsem stánek pozoroval a ano, pivo se prodávalo i za tuto cenu. Možná to bylo polohou stánku u velkého pódia a lidem se nechtělo chodit jinam nebo čekat ve frontě u sousedních pivovarů. Nevím, možná je cena zarazila a řekli si, že za tu cenu to musí být „bomba“ pivo. Chuť hodnotit nemůžu, neochutnal jsem.
Tak si říkám, jestli to je odvaha, napálit takto cenu českého ležáku. Nebo je to drzost, nebo se to dá považovat za pivní bizár? Uvidíme, za co se bude prodávat pivo na festivalech příští rok.
A jakou zkušenost s cenami na pivních festivalech máte vy?
Autor: Jan Kočka