Nakuřovaná piva
Pivní pestrost má mnoho podob, chutí a oblastí, kterým se bohužel nedostává takové pozornosti, jakou by si zasloužily.
Nejkřiklavějším příkladem jsou nakuřovaná piva. Svět piva sám pro sebe, který nabízí neuvěřitelné množství chutí, vůní a kombinací, které jsou však v našich končinách nedoceněné. Nejen že jsou vlažně přijímána veřejností, mnohdy jsou i odmítána i pivovarskými odborníky.
Ano, nakuřovaná piva nejsou pro každého. Aromatická i chuťová složka může být velmi specifická. Ale který jiný pivní styl, i když zde se bavíme o skupině stylů, dokáže být tak rozmanitý?
Výrobně se bavíme o pivu, které je založeno na sladu sušeném nad otevřeným ohněm. Historicky to líp provést neuměli, tudíž teplo a kouřmo prostupovalo sušeným sladem a výsledkem byl určitý stupeň uzenosti.
A zde začíná ta pravá „legrace“. Můžete si zvolit druh dřeva či jiného „topidla“ (byliny, koření, rašelinu…), druh sladu který sušíte, pivní styl na který takto připravený slad využijete…
Jediné omezení při vaření nakuřovaných piv je vaše fantazie. To sice platí obecně, ale v této specifické části báječného světa piva je opravdu neuvěřitelné množství kombinací ingrediencí a výsledných chutí hotového piva. A pořád se budeme bavit o nakuřovaných pivech…
Úvod tohoto textu možná vyzněl více pesimisticky, než jsem zamýšlel. Pravda je, že rauch piva, tedy piva nakuřovaná, můžete najít v nabídce mnoha českých craft pivovarů, i když málo kdo je vaří po celý rok. Ale jsou tu a dost často mívají i humorné příběhy, které je doprovázejí.
Sám mám rauch piva velmi rád a proto jim bude na tomto serveru věnována velká pozornost. Je již připraveno několik rozhovorů se sládky, kteří tato piva vaří, představíme vám postupně nakuřovaná piva vařená jak u nás, tak i v zahraničí. Nebude od věci si ukázat i destinace, kam se za rauch pivy můžete vydat. Klasický příklad je bavorský Bamberg, mekka nakuřovaných piv. Nejen že zde najdete snad nejznámější sladovnu produkující nakuřované slady, Weyermann, ale i nejznámějšího výrobce, pivovar Schlenkerla. Když k tomu přičtete historický ráz města, srovnávat se dá s naším Českým Krumlovem, výborná dostupnost po dálnicí, mnoho dalších pivovarů nejen v městě jako takovém, ale i v blízkém okolí, spoustu možností na cyklovýlety, je Bamberg opravdu místo, které si zaslouží vaší pozornost.
Ano, svět nakuřovaných piv je opravdu báječná záležitost, která vás dozajista zaujme. Je to pivní oblast, kde pivní pestrost dostává nový rozměr. A jak bylo uvedeno výše, na tomto serveru se rauch pivům bude věnovat velký prostor. Pokud jsou mezi vámi tací, kterým rauch piva chutnají, budu moc rád, když se s námi podělíte o své zkušenosti.
PS: v Nomádovi jsem si uvařil několik nakuřovaných piv. Od polské rauch pšenice Grodziskie, přes Smoked Ipu Spalovač mrtvol až třeba po Snědou tíseň. Pokud vám to připomnělo velmi nekorektní humor seriálu Most!, máte pravdu. Sám jsem u Severky v Mostě bydlel a prostě jsem nemohl odolat. Proto vzniklo toto pivo, nejdříve jako polotmavý uzený saison, v druhé várce jako ejl se sladem sušeným na jabloni. A tak by se dalo o těch nakuřovaných pivech pokračovat…
Autor: Jan Kočka
Moc pěkný článek. Občas si rád rauch dám a skoro si říkám, že už jsem dlouho žádný nevařil a asi se do toho pustím. Dokonce si zkusím na tu mojí malou várku 25 litrů slad sám vyudit v udírně. Myslíš, že to bude fungovat?
Rozhodně :). Funguje to i u craft pivovarů jako např. Záhora a Ty navíc udíš pravidelně, takže v tom problém nevidím. A čerstvě sušený, uzený slad je výraznější, takže ho stačí málo…