Kuba Crazy Clown Rendl
Dnes jsem vyzpovídal Jakuba Rendla, jednoho z bláznivých klaunů létajícího pivovaru Crazy Clown.
Jakube, vím, že podporuješ sběratele pivních tácků, etiket, sklenic, plechovek a vůbec všeho možného kolem piva a Tvá vyjádření k jejich opakovaným žádostem o zabalení a zaslání jsou někdy poměrně hodně emotivní. Sbíráš něco Ty sám? Jaké jsou Tvé nepivní koníčky?
Nemohu říct, že bych něco vyloženě sbíral ve smyslu toho, jak fanaticky sbírají sběratelé tácků etiket atd. Doma si sice syslím třeba nějaké knížky, i když to jsou věci, co jdou půjčit v knihovně a člověk to nemusí hned kupovat, že jo. Dál se chystám začít sbírat nějaký Lego stavebnice ze „světů“, které mám rád. Už si na to doma chystám místo. Kromě toho, že budu něco sbírat a zkrášlí mi to obydlí, tak to samotné stavění pomůže i k odreagování.
Aktuálně se ale moc koníčkům věnovat nemohu, nemám na to bohužel vůbec čas. Doufám ale, že se jednou dostanu zpátky k tomu, abych začal hrát minigolf.
Tak zase je spravedlivé přiznat, že jsi sběratelům trochu udělal čáru přes rozpočet, protože už se těšili, že mohou svoji sbírku zkompletovat. V důsledku jisté konečnosti způsobené nahlášeným uzavřením činnosti pivovaru začali shánět poslední kousky a objednávali rozlučkové sklenice, trička i tácky a ejhle, najednou jede pivovar dál.
Pro nás pivaře je to však zpráva více než dobrá a už se opět můžeme těšit na další a další bláznivá piva s klaunem ve znaku.
Ví se o Vás, že s Tinou dáváte do piva hodně netradiční suroviny. Jsou nějaké suroviny, které jste ještě nepoužili, ale uvažujete o nich?
Několik jich je, některé ani prozradit nechci, ale pár věcí vyzradit mohu. Mám strašně rád chuť kaktusu – kaktusový Relax a nebo energeťák od Semtexu, to je moje oblíbená chuť. Již jsme kaktusové fíky jednou použili, ale za prvé to nebylo chuťově výrazné a za druhé ta chuť byla úplně jiná. Potřebuji najít přesně to, jakým způsobem této chuti docílit bez nějakých umělých aromat a ochucovadel, což jsou věci, které ze zásady nepoužíváme, a uvařit z toho pivo. To je pivo, co bych pak mohl pít celý den, takže to pravděpodobně bude něco lehkého
Další věcí – a to je teď čerstvá novinka – ze které bych rád uvařil pivo, jsou okvětní lístky máku. Při posledním závozu jsem se zastavil v Brně v Pivní Ordinaci, kde byla zrovna představovačka piva od Jana Kubíka (Brewmaster.cz), který uvařil pivo právě z této suroviny a musím říct, že mě to naprosto okouzlilo. Takovou originální a zajímavou chuť jsem nikdy předtím neochutnal. Už jsem mu psal, že mu tenhle nápad „ukradnu“ a pivo s okvětními lístky máku uvařím. Byla by totiž strašná škoda to nepoužít.
Většina pivovarů dnes nějak experimentuje s ochucením piv, ale obvykle jen přemýšlejí co do piva přidat a už méně, jak to přidat, nebo co se surovinou udělat před jejím přidáním do procesu. Máš nějaký tip jak na to netradičně?
Tak těch způsobů, jak to udělat a kdy to tam přidat je více. Já jsem vždy přemýšlel v první řadě nad tím jak to tam přidat, aniž bych pivo nějakým způsobem kontaminoval. Obecně ale mohu říct, že v čím pozdější části se tam ta surovina přidá, tím víc chuti a aromat zanechá. Není to však úplné pravidlo a dost záleží na tom, co je to za surovinu.
Já rád dostávám některé chutě do piva tak, že tu konkrétní surovinu v sušeném stavu naložím do nějakého dobrého tvrdého alkoholu a pak to teprve vložím do ležáckého tanku. Ale to taky nejde úplně se vším a neplatí to pro všechny pivní styly, ale jen pro malé procento. A letos už to stihnu jen ve vánočním Merry Fuckin Whatever.
Slyšel jsem, že z úplně létajícího pivovaru se připravujete na jakési zapuštění kořenů a budete lítačkou „na půl cesty“. Co si pod tím můžeme představit?
A nebude to trochu tak, jako když čápa zavřeš do kurníku?
Já si rád vymýšlím svoje vlastní termíny – už jsem vymyslel takové věci jako „tlačítková IPA“ nebo „pokémonizace piva“ a pro toto jsem vymyslel termín „hostující pivovar“. Sice se tomu už říká jinak, ale mě se to líbí takto. Znamená to, že jsme si do jednoho pivovaru koupili vlastní tanky, do kterých budeme v jejich varně vařit pivo. Je to rodinný pivovar Vik a já s Tinou jsme rádi, že to je zrovna tento pivovar, protože Jakub s Natálií jsou skvělí lidé, se kterými si rozumíme a kteří místo toho, aby nám u některých nápadů řekli, že to nejde, tak hledají cestu, jak to zrealizovat a udělat tak, aby to šlo.
Neříkám, že už nebudeme vařit pivo někde jinde, ještě máme naplánovaných hodně kooperačních várek, ale naše hlavní produkce bude už jenom v tomto pivovaru.
A rozhodně to nebude, jak když čápa zavřeš do kurníku. Já od toho čekám, že se naše piva kvalitativně posunou někam dál, protože budeme ve stabilním prostředí, kde to budeme znát, se stejnou vodou, kterou si budeme moct upravovat podle sebe a pokud budeme něco opakovat, budeme moci uvařit to samé pivo a ne něco úplně jiného.
Co z aktuálně dostupných piv určitě máme ochutnat a na co se můžeme těšit třeba ke konci roku?
Aktuálně máme v tancích tři piva, která půjdou již brzy do prodeje. Jedno je lehký malinový belgický wit, druhým je něco, co už můžeme považovat za stálici v naší produkci, což je NEIPA s ananasem se jménem Whore of Babylon. A třetí je belgický NEIPA All Cats Are Beautiful. To je píseň aktuálních dní.
Jinak do konce roku chystáme ještě druhou kooperační várku s pivovarem Antoš na téma Červený Trpaslík. Předchozí kooperačka Král Bramborových Lidí se totiž moc povedla a ještě lépe se povedla prodat. Fandové Červeného Trpaslíka jsou v tomhle úžasní a my jim za jejich podporu děkujeme. To druhé pivo ale nevaříme kvůli tomu, abychom je tzv. „podojili“ a vydělali si na novou televizi. Várka to bude totiž charitativní a peníze z toho půjdou na dobrou věc. Ale nechci to úplně prozrazovat. Takže na podrobnosti si počkejte na našem nebo Antošovském facebooku.
Další pivo, které do konce roku určitě uvaříme, je již zmiňovaný (ne)vánoční Merry Fuckin Whatever. K tomu bude pár dalších vánočních piv, ale na opravdové novinky a šílenosti si chceme počkat po Novém roce, kdy bude k dispozici i linka na plechovky a my tak budeme moci pivo plnit do plechovek. Do té doby si spíš dáme nějaké opakovačky z minulých let.
Vím, že Ty moc neuznáváš pivovarské „dej Bůh štěstí“, protože „God is Dead“ a vše podstatné přece dělá příroda a její mikrodětičky kvasinky. Přesto Vám bláznivým klaunům velký dík, že to s tou přírodou umíte a zdatně jí pomáháte.
Díky za tento rozhovor a už se těším na naší společnou kooperaci. 🙂
Tak na to co plánujeme už několik let se těším i já.
Autor: Jan Doubek