Když na Valentýna víno nestačí…
Ano, na začátek si zopakujeme základní pravdu. Pivo má nad vínem navrch v chuťové pestrosti. Pivo může být od kyselého (až velmi kyselého, protože to tak sládek chce), přes střídmě hořké, hořké až po neuvěřitelné hořké pitivo. Nebo se může jednat o sladový až sladký nápoj. Ať tak či onak, jednoduše má mnohem větší aromatický a chuťový profil.
A teď co s tím, když už je ten Valentýn. Nebudeme zde rozebírat, že Valentýn jako takový je zahraniční import, že my přeci máme MDŽ – mladší ročníky tušíte, co tato zkratka znamená? Ne, tuto debatu nechci rozvádět, nejsem vyhraněný ani na jednu stranu. Možná proto, že jsem ročník, co si pamatuje v socialistické televizi filmy s velkými pugety pro zasloužilé pracovnice a bohapusté pijatice soudruhů na oslavu té oslavované skupiny. Na druhou stranu jsem Valentýna díky své práci u ČSA zažil v několika zemích…
Ale zpátky k pivu. Obdarovali byste svojí milovanou pivem? Samozřejmě za předpokladu, že alespoň v základech souhlasí s tím, že utrácíte spoustu peněz za moky craft pivovarů a že na tom něco bude. Jinak by to asi bylo totální šlápnutí vedle.
Pokud by vaší volbou bylo pivo, jaké by to bylo? Speciál, ležák, barrel age, kyseláč s mrtě ovocem, imperial stout…?
Když byl ještě Nomád pevný pivovar, vařili jsme Valentýnku, 13° Brown Ale se sušenou levandulí přidanou do vířivky. Levandule byla v pivu cítit, byla tam i chuťová stopa, ale neměla dominovat. Snad výsledek byl sladěn s použitými speciálními slady.
Na facebooku na mě vyskočil příspěvek Pivovaru Volt z Jablonce nad Nisou, který mám moc rád. A jejich valentýnské pivo je také o levanduli. A to o levanduli z nedaleké Raspenavy. Využití lokálních surovin je vždy velké plus.
Odvážnější cestou na to jde Pivovar Záhora. Drsnější název, složení surovin i celkové pojetí.
Klasickou, nenásilnou cestou na to jde Pivovar Klenot z Hradce Králové (ano, teď tam funguji jako podsládek). Klasická světlá třírmutová dvanáctka s příjemnou hořkostí s valentýnskou etiketou Ty jsi můj Klenot.
Pokud se nepletu, Crazy Clown býval proti valentýnskému šílenství, ale letos jsem na jeho FB profilu zmínku nenašel.
Výše uvedená piva jsou jen malý výčet toho, co se dá považovat za valentýnské pivo. Určitě by se i při krátkém hledání našlo spousty a spousty ukázek piv rozličných značek, co se na Svatého Valentýna odkazují.
A co vy, jak vnímáte spojení piva a Valentýna? Funguje to pro vás, případně jaké pivo je to pravé z vašeho pohledu na svátek zamilovaných?
Autor: Jan Kočka
… a většina pivovarů to využívá k obchodu, což je pochopitelné 🙂
No nevím zda socialistickou verzí Valentýna bylo MDŽ. To tedy už spíše 1. Máj, lásky čas, který však byl zase potlačený Svátkem práce. Z komercionalizace dalšího výmyslu – svátku zamilovaných se mně dělá poněkud nevolno a z principu bych si zrovna v toto období žádné „valentýnské“ pivo nedal. Ale „Ty jsi můj klenot“ má alespoň nápad a to vkusný. Tak si jen ještě počkáme, až na Sv. Václava, svátek piva přijdete s pivem pod názvem „Korunovační klenot“. Dej Bůh štěstí!
no vidíš, Korunovační klenot není špatný nápad 🙂
Jinak… Byl pozdní večer první máj večerní máj byl lásky čas… jsme brali jen ve škole. Ta oslava práce prostě všude rezonovala…Těch piv na Valentýn jsou desítky, někdo to bere vážně, někdo s nadsázkou, někdo to shodil úplně…a to je taky pestrost 🙂