Opravuji, samozřejmě E300. Třistatřicítka je citronová :-)
A chmelový extrakt- to jsou prostě zahuštěná chmelová šťáva. Vyrábí se fyzikální, nikoliv chemickou úpravou. Pravda, ostatní chmelové náhražky už by byly hnus. Ale dobrý, ještě to mohli dobarvovat kulerem (pro neznalé - to je karamel), nebo při chmelovaru využívat brewtan. Což možná stejně dělají.
výrobce: Pivovar Holba, prodávající Kaufland složení: pitná voda, ječný slad, cukr, upravený chmel, chmelový extrakt, antioxidant E300, deklarovaný obsah alkoholu: 3,5 % * Co zjistil test skutečný obsah alkoholu: 3,1 % extrakt původní mladiny: 7,6 % (je to tedy původní „sedmička“) Celkový dojem z degustace: Drsné nevyvážené pivo, vzhled a vůně lepší než chuť.
Malé množství E330 (kyseliny askorbové, tedy vitamínu C se vstříkne na hladinku po naplnění lahve. Brání oxidaci, je to tedy antioxidant. Ale všechny antioxidanty můžete zahrnout pod konzervanty. Stejně jako sterilizace je konzervací, tedy tepelnou stabilizací piva. Upravený chmel jsou lisované chmelové hlávky nebo chmelové granule. Nelisované plesnivějí, oxidují, zabírají místo a jsou drahé. Docukřování (tedy použití náhražek a surogátů)- do 20% lze, snižuje to náklady asi o 13%. Nicméně to bývávalo zvykem kvůli nekvalitním sladům. Pivo jsem neochutnal, díky nechci :-(
V článku je napsáno, že se složení mění s typem produktu. Nějaký pěkný průměrný vzorec či složení by nebylo? Takové typické co by laika nadchlo a chemik by hned věděl, že se jedná o pivo.
Díky
Toto mě přišlo od kamaráda: Při pasteraci se ohřívá produkt na určitou teplotu, což částečně zabije některé mikroorganizmy a jiné zabije docela, je to kombinace teploty a minut co se to vydržuje. Pivo se pasteruje v lahvích a to tak, že se vydržují minuty teplot, obycejně v teplé zóně v pasteračním tunelu 20 minut stříká na lahev teplá voda. Pak se lahev pomalu zchladí, když to vyjede z pasteru je to nepitelné. Jinak se pasteruje pivo do sudu, to je většinou paster průtokový, tedy vyšší teploty a méně minut, pivo se ohřeje třeba na 75 stupňů a to po dobu 5 minut, pak se zchladí. Je to energeticky náročné, také velká spotřeba vody. Ať se s tím jdou vycpat, pivo vydrží minimalně týden, když se nepasteruje. Dříve nebyly tak dokonalé filtry jako teď a v teple se pivo kalilo, díky bílkovinám a kvasinkám, lidi si mysleli, že to je zkažené, teď ty látky kupují v lekárnách za velké peníze.
Je pasterované pivo stejné jako nepasterované?,
(radek, 10.07.2005 10:04)
celé vlákno | reagovat
Přiznám se, že některé pojmy v příspěvcích mně nic neříkají. Ale chci poprosit o jedno: v reklamách na jogurty neustále slyším o různých živých kulturách naprosto nezbytných pro lidský organismus - L.Casei imunitas, Bifidus activ apod. Možná to jsou podobné látky, které moje babička a dědeček získali pro svůj organismus z kysaného mléka a kvašeného zelí, jen si nějaká firma vymyslela název, aby to bylo v reklamě efektní. Jinak věřím, že tyto jogurty opravdu nějaké nějaké prospěšné látky obsahují. Zůstaly by v jogurtech tyto látky po pasteraci nebo po nějaké chemické konzervaci? Nespočívá náhodou jakýkoliv způsob konzervace právě v tom, že se všechny "živé látky" nějakým způsobem zabíjí? A můj nebožtík otec - vinař, když víno začínalo stárnout, tak ho s kamarády vypil. Kdybych mu navrhl, že ho budeme pasterovat nebo sířit, tak bych dostál po čuni.
Mate štěstí, mne potkalo při ochutnávce dánských piv toto:malá banatá lahev, obsah asi 250 ml pivo z ní nepitelné, neprodejné, okamžitě jsem ho vymazal z paměti. Na etiketě však info, že je obohaceno vitaminem C, proto ten malý obsah, i když tedy se ho vypít větší množství nedalo, jak jsem naznačil. Tak nam tu piva davaj chemii, i když v malém množstí, čím ale větší trvanvlivost, tím více. To u domácích piv nehrozí.
Pro spestreni par latek, ktere se v pivu vyskytuji prirozene - kdyby se vsak do piva pridavali, na etikete bychom cetli zhruba toto (jedna z nich se dokonce pridava, ale neuvadi se): E101, E150, E163, E220, E260, E270, E280, E290, E297, E375, E422, E514, E1400,E1504, E1502...a mnohem mnohem vice
Konkretně ty antioxidanty v česku se používají tak od konce 80 let, odhaduji tak 15 - 18 let, mluvim o neexportních pivovarech. Ano, pasterace desítky let, ale jen na export, tedy mizivé množství piva.
Výraz konzervace mi taky nesedí v souvislosti s prací v pivovaře. Ale budiž, možná, že si to necháte patentovat, a na prepravkách bude napsáno: 20 ks sklenených konzerv piva.
Na etikete je psano konzervant E ???. Jestli se chtel takhle pivovar zviditelnit, jeho věc, ale kde vidím E s číslem zasadně nekupuji, i když pripouštim, že nekteré Ečko nemusí být zdraví škodlivé. Je to vsak mizivé množství v tech stovkach Ecek.
tento spor neberte tak vážně, ja a dalsí laici se dovíme aspon co vlasně pijem, zda cena odpovidá kvalite, a zdali se pan docent nebude musit omluvit celemu svetu, že hlasá bludy. již se to rýsuje.
Tak to bude ono - E300 je opravdu kyselina askorbova - antioxidant. Takze o nejake "konzervaci" zde moc mluvit nejde. Tato latka pouze zvysuje antioxidacni potencial piva a pridava se jiz radu let v mnoha pivovarech, jen se vetsinou uvadi jaka ANTIOXIDANT, tak to nikoho az tak nezarazi. Reci o tom ze se pivo "jiz nekde i konzervuje" jsou zcela liche.
Na etiketě piva Ambrosius je ve složení E300. Pokud vím, tak E300 by měla být kyselina askorbová, tedy vitamín C. Tedy ne konzervant, ale antioxidant.
Pánové, nevrčte na sebe tak... :-)
Až se podiváte na tu etiketu, tak se chytněte za frnák a nepiste tu zas blabol. Je tam uveden konzevant E s čislem co si nepamatuji. ze podsouváte pod pojem pasterace piva sterilizaci je vaš problem a zřejmě tu nemáte na vebu o pivu co dělat.
KONZERVACE - aha - jsme u jadra problemu - usuzujete-li podle napisu na etikete, tak se nedivim, ze pisete takove NESMYSLY vychazejici pouze a jenom z vasi neznalosti. Ona pasterace je taky zpusob konzervace v uzsim slova smyslu, ale jestli si myslite, ze se pivo steriluje v plechovkach ci lahvich pri 110°C jako konzervy, tak jste na omylu...
LAG-TIME - je velmi siroce pouzivany pojem u rady procesu. Napriklad u starnuti piva je to doba behem ktere je kvalita skladovaneho piva temer konstantni (sice se meni, ale pomalu). Je to zpusobeno vnitrni antioxidacni kapacitou piva - kdyz de vycerpa, lag-time konci a nastupuje rychlejsi starnuti.