úvod
homepage

Komentáře

článku: Jazykový koutek

Přidávat komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé
 Zobrazit všechny komentáře: podle vláken, podle času

Trefná poznámka, (Weetek, 04.01.2012 09:39) celé vlákno | reagovat
Jářku, s tou IPou je to tedy fakt. Koncovka na "a" nám evokuje femininum, ačkoliv k tomu ogický důvod vlastně není. Ale jako slovo rodu ženského jsem to slyšel užívat snad všechny.

Ejl se mi moc zamlouvá a v textexh ho sám občas používám, protože ta záměna se spojkou "ale" je celkem na bíledni :-)
Re: Trefná poznámka, (velbloud, 05.01.2012 10:47) celé vlákno | reagovat
Když se nám nějaké cizí slovo líbí, tak si ho dokážem vždy mile počeštit. Mně by vůbec nevadilo používání výrazu ejl a to třeba i na etiketách... IPA zůstane v myslích pivařů "ta". Alespoň já takto používám v konvezaci. Nejvíc pozitivní je, že se u nás tyto pivní styly zabydlují. A je úplně jedno, jestli "to" IPA, nebo "ta" IPA, či elj, nebo Ale :-)
Re: Re: Trefná poznámka, (Baron, 10.01.2012 18:09) celé vlákno | reagovat
Nácek" bylo a je jméno, domácky Ignác.
Příruční slovník jazyka českého (http://bara.ujc.cas.cz/psjc/) v hesle Nácek odkazuje k Ignácovi na prvním místě („Nácek, -cka m. hypok. Ignác"), vzápětí však definuje „nácka" takto: „nácek, -cka m. vulg. hlupák. Se divím, jak se takový nácek mohl stát havířem. K. Čap." A uvádí ještě třetí význam: „nácek, -cka vulg. břicho. Copa si myslíš, že se stanu pořádným čovekem s nacpaným náckem. Vach. Generál měl o nácka postaráno, protože podle předpisu fasoval sám pro sebe čtyřicet porcí. Zaor." „Zaor." = Jaroslav Zaorálek. (Ten uvádí ve svých Lidových rčeních, že „dosyta se najíst" se v češtině vyjádří též frazeologismy „uctít nácka", „naprat si nácka", „podložit si nácka" či „napráskat nácka". Říká se to ještě? Čeština chřadne, teď se o jedlíkovi spíše řekne, že se nafutroval, hlavně však, že se nažral.) Na Doudlebsku se na dětské „Na co?" ještě v minulém století odpovídalo žertovně: „Náckovi na ocásek." Má tedy slovo „nácek" všelijaké konotace (čtenáři Ladových příběhů o kocourkovi Mikešovi navíc znají Nácíčka). Zrůdnost, krutost, ničemnost a zločinnost národního socialismu se do něj věru nepromítá.
Vyhledávání
 

Kalendář pivních akcí

 
Po
Út
St
Čt
So
Ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Sociální sítě