úvod
homepage

Pivní aliance vytisknout článek

Přidáno: 14. září 2009  •  Autor: Honza Kočka
průměrné hodnocení Hodnocení: 0 hodnotících Hodnotících: 0 počet zobrazení Zobrazeno: 5001x

První belgický pivní klub v Praze, svrchně kvašená piva u minipivovarů, weizen nově hned u třech komerčních zařízení, a ke všemu teď i Pivní aliance. To by si jeden skoro myslel, že žijeme v pivně pestré zemi.

Je to tak. Zajímavé a povětšinou pivně kladné zprávy se valí na českého pivaře a nabízí mu pivní pestrost, v kterou ještě celkem nedávno ani nedoufal. Jen letos několik nově otevřených minipivovarů včetně po dlouhých letech prvního průmyslového zařízení v Chotěboři(a k tomu Tambor z Dvora Králové, který se svojí varnou 25 hl je tak někde mezi), nová pšeničná piva z Herolda(pravda, druhá várka žádný zázrak nebyl), z Černé Hory a také dožínkové překvapení ze Starobrna/Heinekenu CZ(tam se ale zase neví, kde byl weizen uvařen a k jaké značce se tedy hlásí), k tomu stále odvážnější speciály včetně svrchně kvašených dobrot z minipivovarů, to vše vytváří podhoubí pro lepší pivní zítřky.

A aby toho nebylo málo, na světlo se derou informace, o kterých se šušká už od jara. Ano, vzniká pivní aliance, tedy správně řečeno v obraceném gardu Aliance piv – Pivně inteligentních výčepů. A jak říká klasický kreslený vtip, „modří už vědí...“, pivně sběhlý čtenář se už nejspíš dovtípil, o co v tomto sdružení jde.

Jak už sám název uskupení napovídá, jedná se o pivnice, restaurace a další zařízení, kde k pivu přistupují jinak než jenom jako ke zdroji peněz a obživy. A abych byl konkrétnější, aliance je otevřená(no vlastně teď prozatím uzavřená) všem pivomístům, kde aspoň na jedné pípě rotuje pivo.

A protože všichni víme, že tzv. „Čvrtá pípa“ začala v Tramwayi v Praze na Spořilově, nejspíš nikoho nepřekvapí, že jedním z iniciátorů Aliance byl Jirka Bejček, který Tramway provozuje. Proto mu teď dávám symbolicky slovo...

Aliance P.I.V.
Aliance P.I.V.

ALIANCE P.I.V.

Je jaro letošního roku a já se už po několikáté chystám, že zajdu do Zlejch Časů podívat se co je nového, neb jsem tam byl jednou, kdysi před rokem a od té doby nic. Zároveň si říkám, že by to chtělo seznámit se s majitelem, neb ať to vypadá jak to vypadá, moc si nekonkurujeme a že by jsme se mohli popřípadě domluvit i na nějaké spolupráci. Má venkoncem toho samého koníčka -dobrá pifka -jako naše hospoda a tak by z toho mohlo něco být. Vybral jsem si sobotu 18. 4. zakoupil noviny, neb jsem si říkal, že tam odpoledne asi nikdo nebude a navíc ani já tam nebudu nikoho znát a tak si aspoň počtu a vyrazil jsem.

Už při vstupu do hospody jsem byl přequapen. Ač sobota a cca po čtvrté po poledni, bylo natřískáno a co víc, všude samý hospodsko-pivařský známý !!! Zasedl jsem k jedné skupince známých tváří a jal se vyzvídat co, že se to děje. A ejhle vysvětlení prosté: Zlý Časy slavily třetí narozeniny !!! Po ujištění samotným Hanzem, že to není jen pro zvané -že mě vlastně taky on chtěl poznat a tak, že jsem tam dobře -jsem se konečně přestal cítit jako vyžírka a zakousl se do kolena zadáčo:)!

Jak se večer chýlil, Hanz si přisedl a že prej by jsme mohli nějak spolupracovat…
Po mém vysvětlení, že kvůli tomu jsem vlastně přišel, jsme zjistili, že máme stejnou krevněpivní skupinu a že si budeme rozumět. Hanz se hned vytasil s projektem, který viděl v Holandsku a který se mi na první pohled zalíbil. Byla to taková brožura, která obsahovala cca 55 holandských hospod, které jsou zajímavé a navíc točí sqělá pifka. Mají to dotažené a tak jsme se domluvili, že se ještě určitě sejdeme a něco obdobného vymyslíme taky.

No a jak řekli, tak udělali ! Po další schůzce jsme už měli jasno. Zlý Časy, Tramway, Obžerství – to dohodil Hanz, já nabídl Merendu o té jsem taky slyšel jen pozitiva. Další člověk – Tomáš z SPP -, který se k naší schůzce vlastně původně jen nachomýtl, ale jak se později ukázalo nachomýtl se včas, dobře a na správné místo ˘, nám doporučil ještě U prince Miroslava. A tak jsme měli hned pět hospod. Následovalo vlastní seznámení se s kluky z Merendy a s Miroslavem od Miroslava :). Všem se naše pojetí líbilo a že do toho půjdou s námi. Následovala první – ustanovující – schůzka, na které jsme se poprvé a vlastně naposled :)sešli všici !!! A domluvili jsme se, že ano. Do vlastní brožury jsme ještě přizvali kluky ze Sdužení Přátel Piva a taky Czech Beer Tours, neb reklamy je třeba a takyje třeba někoho, kdo bude chtít zaplatit ten pilotní leták, že :):):).

Na tomto prvním setkání padali návrhy na to, abychom do toho vzali více hospod a rovnou z celé ČR ! Víme, že je mraky restaurací, které to dělají dobře a že by v takové brožuře měly být. Brožura by měla zatím ze začátku ležet v každé ze zúčastněných hospod na stole a tak se pivaři doví i o dalších výčepech, které stojí za to navštívit při cestách za dobrým pifkem. Později ji samozřejmě chceme i distribuovat i dál a na jiná místa. Oproti oslovení dalších hospod jsem ale vehementně protestoval a jak se později ukázalo, právem. Nemám nic oproti dalším a dalším hospůdkám, které se chtějí našeho projektu zúčastnit, vůbec ne, ALE vím jak je těžké něco rozjet v jednom natož v pěti a tak jsem razil zásadu, že o dalších účastnících se budeme bavit až budeme mít něco hmatatelného – brožuru -v ruce. Taky si vemte, že je polovina září a brožura se rýsuje, když to dobře půjde, na konec října. Problémů je zkrátka hodně k řešení a né vždy se sejdem aspoň ve třech:( a to jsme všici z Prahy :). Tak pro vás ostatní: počítáme s vámi, ale vydržte. Navíc být v naší ALIANCI P.I.V. bude mít do budoucna i jiné výhody, něž že se o vás jen lidé dozví. Vše je v jednání, ale co není na papíře sepsané to zatím nechceme pouštět ven, snad abychom to nezakřikli ˘…

Dalším kamenem úrazu byl náš zastřešující název, ale s i tím jsme se poprali a myslím, že vítězně. Máme za to, že název: ALIANCE P.I.V. – pivně inteligentních výčepů, je trefné označení pro hospody, které chtějí provádět osvětu národa pivařského, nejen tím, že budou točit různá pivečka, ale a to hlavně, že se v našich výčepech pivař dozví o těch daných pivech něco víc, než že je to např. 15° Rychtář speciál, 12° Kocour Stout apod. Vždy mi bylo líto, že dneska už každá láhev dobrého vína uvádí o svém původu kde co a u piva je to problém se něco dozvědět z láhve, natož z točeného piva v sudu.

Za úkol to dostal Hanz. Má vytvořit tzv. „Pivní list“ do kterého budeme každé jednotlivé pifko dopisovat jako do mustru. Tyto Pivní listy budou viset v našich výčepech na viditelném místě, tak aby každý zájemce dostal vyčerpávající informace o tom kterém pifku. Tzn. ne jen pivovar, typ piva, ale i např. jednotky hořkosti, barvy, složení apod. Dále koho chceme na našich Pivní listech zviditelnit a na koho se v naprosté většině zapomíná je jméno toho, kdo tu kterou laskominu uvařil !!! Přijde nám, že sládek či sládková by měli vystoupit z nedobrovolné anonymity a na našich Pivních listech jednoznačně být ! Uvedeme rádi, pokud to budou pivovary chtít zveřejnit, i jméno toho, kdo na to dané pivo recept vytvořil.

Víme, že je to běh na delší trať, ale zároveň doufáme ve spolupráci s pivovary v tom, že budou mít sami zájem si takto svá piva zviditelnit.

Logo máme zatím provizorní jen kvůli registraci ochranné známky. Na logo později vypíšeme v našich hospodách veřejně-hospodskou soutěž, bohatě dotovanou našimi naturáliemi :).

Jak se naplno rozeběhne naše doména, dáme vám fčas vědět!

Tak to je zatím asi fše. Jo a držte nám palce, budeme to ještě potřebovat :)!!!

Za ALIANCI P.I.V. sepsal
Jirka Bejček Stehlíček.

 

vytisknout článek Vytisknout článek

Hodnocení článku

Pro hodnocení se nejprve přihlašte.

Celkem 7 komentářů, poslední komentář: 17.12.2009 22:45 Komentovat
Re: Databaze rotujicich piv MíraŠmíra17.12.2009 22:45
Honzo, nemáš už nějakou ucelenější databázi? Je konec roku, já vím, nechci tě honit...
Prague, One Pint at a Time Petr Buriánek16.12.2009 08:25
Článek Evana Raila pro The New York Times o zajímavých pivních místech v Praze....
Výborný nápad! Karel Piederman14.09.2009 22:22
Souhlasím s navrhovatelem, jen tak dál ať vím gde přijít k dobrému moku i jinde než u...
Výborná zpráva umbob14.09.2009 21:49
Díky za tuto informaci.Při čtení Bejčkova článku jsem si vzpomněl,že jednu takovou...
Re: Databaze rotujicich piv Luděk14.09.2009 15:49
Já bych měl spíš dotaz ohledně Tlusté koaly - jak to vypadá s pivem, co tam měl kdosi...
Databaze rotujicich piv Honza Kočka14.09.2009 09:14
Protoze v Kocourovi stavime ted u pivovaru pivnici, kde bude cca deset kohoutu, z toho jeden pro...
Al. P.I.V. Luděk14.09.2009 08:40
A je to venku :-)
Vyhledávání
 

Kalendář pivních akcí

 
Po
Út
St
Čt
So
Ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Sociální sítě