úvod
homepage

Komentáře

článku: Stabilizátory v pivu

Přidávat komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé
 Zobrazit komentáře: podle času

Re: Algináty, (Sládek CZ, 27.02.2005 15:06) celé vlákno | reagovat
Pokud někdo říká, že používá ALGINÁTY (ne arabskou gumu) běžně, myslí tím velmi pravděpodobně použití na varně, kde tyto látky pomáhají k oddělení kalů ve vířivé kádi. V principu jde o to, že algináty při styku s vodou nabobtnají (ale nerozpustí se) a získají schopnost vázat na sebe různé částice (viz výše Ondra - sorbenty), v tomto případě horké kaly, což je jev žádoucí (případné detaily přes email). Důvod, proč se o tom nemluví (či nemusí mluvit) je ten, že použité algináty (mluvíme pořád o varně, existují logicky i rozpustné preparáty, ty ale nemají na varně uplatnění, viz níže) jsou v NEROZPUSTNÉ a tak jsou také v NEROZPUŠTĚNÉ FORMĚ odděleny spolu s kaly ve vířivce, čímžto nepodléhají povinnosti být uvedeny na etiketě, podobně jako filtrační křemelina a PVPP, jak bylo uvedeno Ondrou dříve.
Naproti tomu jsem doposud nenašel pojednání o použití alginátů či arabské gumy jako stabilizátorů pěny, kterých použití je docela často zmiňováno v různých referenčních materiálech. Musím dodat, že tyto ROZPUSTNÉ formy alginátů či arabské gumy jsou nesrovnatelně dražší a tak se jejich použití jen tak nevyplatí.
Dej Bůh štěstí!
alginat, (sládek2, 27.02.2005 13:01) celé vlákno | reagovat
Prošel jsem již pár pivovarů a používání aginátů se unás děje již naprosto běžně, jen se o tom nemluví. U středních a velkých pivovarů je to běžná rutina a kdyby jenom to.
Dej Bůh štěstí -a ochraňuj nás od cemicky přípravéných radoby piv
Algináty a spol., (Sládek CZ, 25.02.2005 04:14) celé vlákno | reagovat
Ačkoliv jsem už v pivovarství myslím leccos zažil, jsem zatím na stejné lodi jako Ondra. O alginátech či arabské gumě v pivě jsem se doslechl ne jako o stabilizátorech co se koloidní stability týče, ale jako o možných podpůrných látkách na zlepšení pěnivosti. S některými kolegy jsme to probrali zleva i zprava a jistá možnost tu existuje, nicméně používání v CZ zatím nikdo nezaznamenal (a Bůh nás chraň od takovýchto vylepšování piva). Je to ale asi jenom otázka času, kdy tuto alternativu (pokud je to opravdu míněno jako seriozní metoda-prasečina) někdo "úspěšně" importuje i k nám. Adeptů, kteří by rádi nějakou tu kačku ušetřili, už máme ve státě až příliš.
Re, (Ondra Koucky, 24.02.2005 08:19) celé vlákno | reagovat
Nejsem si vědom, že by některé pivovary jako stabilizátory používaly arabskou gumu či alginát. Alginaty tusim byly navrzeny jako alternativa nosice pri imobilizaci bunek. Obecne budou obe tyto skupiny mit velky vnitrni povrch, takze by teoreticky mohly byt pouzity jako sorbenty.
V potravinarstvi - cukrovinky, pekarstvi a jiste i jinde se pomerne casto vyuzivaji, ale o pouzivani v pivovarstvi nemam zadne povedomi - muzu se ale samozrejme mylit
E 413 a E 414, (Petr Pavlas, 23.02.2005 09:26) celé vlákno | reagovat
Jak je to tedy s povolenými přísadami "alginát" a arabská guma ? K jakému účelu mají sloužit ?
Vyhledávání
 

Sociální sítě